Защо да ядем повече праскови?
Прасковите са не само онзи сладък и сочен плод, който обожаваме да ядем през лятото, а и източник на много полезни вещества. Прасковата ненапразно се е считала за божествен плод в Китай. Тя съдържа ценни органични киселини - ябълчена, винена, лимонена, както и минералите - калий, желязо, фосфор, манган, мед, цинк, селен и магнезий.
Богата на витамин С, витамини от група В, включително и фолиева киселина, витамин Е, К и етерични масла.
Консумацията на праскови е много препоръчителна при констипация и киселини. Те повишават отделянето на стомашни сокове, подпомагат храносмилането и подобряват функцията на червата.
Допринасят за отделянето на шлаки от организма и пречистването на стомашно-чревния тракт.
Заради високото съдържание на калий, прасковите се препоръчват при нарушения на сърдечния ритъм, а желязото ги прави изключително полезни при анемия.
Яденето на праскови се отразява благоприятно и на настроението. Заради съдържанието на магнезий, прасковите повишават чувството на щастие, допринасят за емоционалното равновесие и дори действат като афродизиак.
Как да консумираме и съхраняваме прасковите?
Хубаво е да се ядат, когато са узрели и леко меки. Ако са още твърди и зелени, добре е да поседят на стайна температура, докато омекнат и почервенеят.
Много от ценните им вещества се запазват дори и при консервиране.