Кайсиите - най-очакваните плодове през лятото
Златисто-оранжевият цвят и кадифената кожичка правят кайсията неустоима.
Произхождат от Китай, но чрез Армения се пренасят и в Европа, поради което и научното им наименование е Prunus armenaica.
При избора на кайсии трябва да се търсят плодове с наситен портокалов цвят, като се избягват тези, които са бледи и жълти. За да бъдат най-добри антиоксиданти, трябва да се избират напълно узрели плодове. Избягвайте кайсии с прекалено меки места и кафяви петна, защото това са признаци за презряване.
Съхранявайте кайсиите до 2-3 дни при стайна температура, в тъмно, сухо и хладно помещение може да ги запазите за период до 3 седмици.
Кайсиите са добър източник на фибри, които спомагат за подобряване процеса на храносмилане. Кайсията е идеална срещу запек и при нарушения на храносмилателната система като дивертикулоза. Консумирайте сушени кайсии при запек, защото те съдържат повече фибри от пресните и в случая са по-полезни при запек. Кайсия е известна също като мощен помощник срещу борбата с глисти.
Кайсиите са отличен източник на витамин А, витамин С, фибри, калий, триптофан и калий. Те съдържат завидни количества витамини от В групата, Е и РР. Богати са на въглехидрати, по-голямата част от които са пектинови вещества и лесноусвоими захари - фруктоза, глюкоза и малтоза.
Кайсиите могат да се консумират както като пресни плодове, така и сушени или да се използват за направа на сладки изделия и сладка. Плодовете също могат да се дестилират за направа на ракия и ликьор. Плодовият нектар от кайсии е един от най-вкусните.
Етеричните масла от костилките им се продават в търговската мрежа като горчиво бадемово масло. Турция, Италия, Русия, Испания, Гърция, САЩ и Франция са водещите производители на кайсии.
Безкрайният списък със съставки и ползи от кайсиите може да бъде продължен още, не е учудващ и факта, че сухите кайсии са били под номер едно в списъка с провизии на астронавтите на НАСА.