Хранителна стойност на гроздето
За да разберем какви са ползите от консумацията, хубаво е да разгледаме състава на зърната му. Лилавото и червеното грозде са по-богати на антиоксиданти и полезни съединения в сравнение с бялото.
В 100 г плод откриваме:
- 69 калории
- 18 г въглехидрати (1 г фибри)
- 1 г белтъчини
Полезните витамини и минерали в 100 г плод са със следното процентно съдържание спрямо препоръчителния дневен прием:
- Витамин К – 14%
- Витамин Ц – 10%
- Витамин Б6 – 7%
- Витамин Б1 – 6%
- Витамин Б2 – 6%
- Мед – 6%
- Калий – 4%
- Желязо – 2%
Други полезни съединения, които откриваме, са фосфор, цинк, калций, манган, желязо и калций. Освен полезните съставки всяко зърно е изградено от 81% вода.
Ползи за здравето
Високото съдържание на антиоксиданти, витамини, минерали и фибри гарантира множество ползи за тялото.
1. Укрепва сърдечно-съдовата система
Полифенолите в гроздето помагат за укрепването на кръвоносните съдове и намаляват натрупването на плака в артериите. Витамин К, който също откриваме в изобилие в този плод, помага за правилното съсирване на кръвта и предотвратява вътрешните кръвоизливи. В резултат на тези положителни ефекти кръвоносните съдове запазват своята еластичност и здравословна функционалност.
Гроздето има редица ползи за сърцето и кръвообращението, които се проявяват по различни начини.
2. Понижава кръвното налягане и холестерола
Гроздето съдържа калий – ценен минерал, който отговаря за правилното регулиране на кръвното налягане. Приемането на здравословни дози от него с храната може да гарантира този важен баланс. Калият разширява артериите и предотвратява тяхното стесняване, което допринася за понижаване на кръвното.
Освен това малкото количество натрий в гроздето е полезно при диета за високо кръвно налягане, която ограничава приема му.
Проучвания показват, че редовният прием на червено грозде намалява абсорбцията на холестерол и понижава нивата му в организма.
3. Борба с оксидативния стрес
Гроздето е особено богат източник на антиоксиданти. С тяхна помощ се намалява отрицателното въздействие на свободните радикали, които причиняват щети на клетките и оксидативен стрес на тъканите. Този вътрешен стрес е свързан с хронични заболявания като диабет, рак и проблеми със сърцето.
Най-високо съдържание на антиоксиданти се съдържа във външната кожа и семената. Сортовете се различават по количеството антиоксиданти, но може да се каже, че всички видове носят тези ползи. Полезните вещества се запазват дори след процеса на ферментация, което означава, че може да открием изобилие от антиоксиданти и във виното.
4. Противоракови ефекти
Антиоксидантите имат роля в предотвратяването на появата на ракови заболявания. Полезното съединение ресвератрол откриваме в гроздето и виното. То блокира растежа и разпространението на ракови клетки в тялото. Други антиоксиданти, които откриваме в плода, също носят изследвано противораково действие.
При редовна консумация на грозде в клинични проучвания се забелязва намаляване на рисковете от рак на дебелото черво, панкреаса, простатата, устата и гърлото.
5. Регулира кръвната захар и предпазва от диабет
Въпреки голямото количество въглехидрати и захари, които откриваме в гроздето, гликемичният индекс на плода е нисък до среден. Това означава, че кръвната захар се повишава бавно след консумацията. Гроздето действа благоприятно на инсулиновата резистентност, като предпазва панкреаса, балансира нивата на кръвната захар и предотвратява усложнения вследствие на диабет.
6. Укрепва зрението
В няколко проучвания се забелязва положително влияние върху зрението и подобряване на функциите и здравето на ретината, която се удебелява и заздравява. Ресвератролът, както и някои от другите антиоксиданти, предпазват клетките на ретината от вредите на ултравиолетовата светлина. Също така предотвратяват заболявания като глаукома, катаракт и диабетни усложнения за зрението.
Това помага да останем с добро зрение и здрави очи през целия си живот.
7. Подобрява мозъчните и когнитивните функции
Проучвания показват, че хапването на грозде подобрява резултатите при тестове, измерващи вниманието, паметта и езиковите способности. Освен това се забелязват ползи при настроението, двигателните функции и когнитивната скорост за извършване на тестовете.
Кверцетинът – антиоксидант, отговорен за лилавия и червения цвят на гроздовите зърна – доказано предпазва от невродегенеративни заболявания.
Това положително влияние върху мозъка и централната нервна система може да предпази от Алцхаймер, Паркинсон и възпалителни процеси в мозъка.
8. Укрепва костната система
Минералите в гроздето – калий, манган, магнезий, витамини Б, Ц и К помагат за предотвратяването на остеопороза, която се характеризира с крехки и лесно чупливи кости. Ресвератролът също увеличава костната плътност и подобрява абсорбцията на калций.
Значителна загуба на костна плътност се наблюдава при жени в менопауза, поради което редовната консумация или допълнителното приемане на ресвератрол се отразява благоприятно на костната система и по този начин се предотвратяват сериозни фрактури.
9. Предпазва от бактерии и гъбички
Няколко от съединенията в гроздето имат доказани антибактериални свойства. Ресвератролът например блокира растежа на някои видове бактерии и гъбички. Това съединение предотвратява растежа на вредни бактерии и се добавя към различни видове храни, за да се запазят по-дълго. Други съединения с антимикробни свойства имат способността да унищожават клетъчните стени на бактериите.
Съдържанието на витамин Ц влияе добре върху имунната система, възстановяването на ДНК, синтеза на серотонин и производството на колаген.
10. Забавя стареенето
Полезните растителни съединения в гроздето могат да забавят външните и вътрешните процеси на стареене в тялото. Намаленият оксидативен стрес и антимикробните свойства подобряват качеството на живот на организма. Ресвератролът доказано активира части от ДНК, които са свързани с по-дълъг живот.
11. Действа благоприятно на кожата и косата
Екстракти от грозде се използват в много козметични продукти, тъй като имат способността да предпазват от ултравиолетовите слънчеви лъчи и увеличават производството на колаген. Освен запазването на свежия вид на кожата по-голямото количество колаген се отразява добре на лекуването на рани, акне и кожни възпаления.
Ресвератролът предпазва фоликулите от външни увреждания и насърчава растежа на косата.
12. Подобрява храносмилането
Гроздето е източник на фибри, а в неговия състав има 81% вода. Дехидратацията и малкото количество фибри, които приемаме, могат да допринесат за появата на стомашен дискомфорт и запек. Редовното хапване на този плод може да помогне да се отървем от храносмилателните проблеми.
13. Помага за спокоен сън
Кожата на гроздето съдържа мелатонин, който е естественият хормон на съня. Час или два преди лягане е перфектният момент да хапнем една-две шепи грозде и естествено да повишим качеството на съня си.